Yamaha PSR-A5000 DIGITAL KEYBOARD
Item No. : 194553
| Color : | Black |
| Number of keys : | 61 |
The specialist's opinion
Equipped with a color touch screen of 800 x 400 pixels, equipped with AWM sounds in stereo sampling, more than 1000 voices compatible with MIDI XG / CS for the playback, the PSR-A5000 is the instrument of the thousand and one nights
Specification
| Finishing | |
|---|---|
| Color : | Black |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 61 |
| Type of keys : | Organ, Initial Touch |
| Sensitive control : | Light 1/2/3/4, Normal, Heavy 1/2/3/4, Off (Constant), User Touch Curve |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 0 |
| Display screen | |
| Screen type : | TFT Color LCD |
| Screen size : | 9.0 inch (800 x 480 dots) |
| Configuration | |
| Cover : | No |
| Les sonorités | |
| Sampling : | AWM Stereo Sampling |
| Polyphony : | 128 notes |
| Compatibilities : | XG (GM), GS and GM2 (for song playback) |
| Effects | |
| Master EQ : | 5 Preset + 30 User |
| Accompaniment style | |
| Fingering : | Single Finger, Fingered, Fingered On Bass, Multifinger, AI Fingered, AI Full Keyboard |
| Connectors | |
| Aux In : | Mini stereo |
| To Out : | L/L+R ou R |
| Headphone output : | 1 stereo jack output 6.3 |
| Microphone input : | Input Volume, Mic/Line in |
| Noon : | IN/OUT |
| USB to device : | Yes |
| USB to host : | Yes |
| DC IN : | 16 V |
| Loudspeakers | |
| Amplifier : | 15 W x 2 |
| Power supply | |
| Auto Power Off : | Yes |
| AC adapter included : | YES |
| Adaptor : | PA-300C |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 101.7 cm |
| Width : | 42.1 cm |
| Height : | 13.9 cm |
| Weights : | 11.5 kg |

Our specialists at your service
Keyboards

















