Kawai CN-301. WH Matt White
Item No. : 200038
| Color : | White |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
Product variations
The specialist's opinion
The Kawai CN-301 boasts a Hammer III keyboard and the superb SK-EX, SK-5 and EX grand piano sounds, with a powerful 4-speaker playout system, Bluetooth® MIDI and audio connectivity, features Useful USB audio and support for the latest applications, the CN301 offers impressive specifications at an unbeatable price.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | CN |
| Finishing | |
| Color : | White |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Type of keys : | RHIII |
| Sensitive control : | Hard2 / Hard1 / Medium / Soft1 / Soft2 / Fixed |
| Linear graduation : | Yes |
| Counterweight : | Yes |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
| Half Pedal : | Yes |
| Configuration | |
| Cover : | Sliding |
| Music stand : | Yes |
| Les sonorités | |
| Polyphony : | 256 notes |
| Connectors | |
| Headphone output : | Yes |
| USB to device : | Yes |
| USB to host : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 141 cm |
| Width : | 43.5 cm |
| Height : | 87 cm |
| Weights : | 47.5 cm |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers





















