Kawai CA-501 Matt Black
Item No. : 200491
| Color : | Black |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
Product variations
The specialist's opinion
The Kawai CA-501 is a digital piano combining the latest Grand Feel Compact wooden keyboard action and the all new SK-EX Competition grand piano sounds, with a powerful 360 ° speaker output, features Convenient USB audio, Bluetooth® MIDI and audio connectivity and a wide selection of other sounds, the CA501 offers the best touches, tones and features in its class at an exceptional price.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | CA |
| Finishing | |
| Color : | Black |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Type of keys : | Grand Feel III Action |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
| Pedal functions : | Grand Feel Pedal System: Forte (with half-pedal), Soft (with half-pedal), Sostenuto (tonal) |
| GP Response Damper Pedal : | Yes |
| Display screen | |
| Screen type : | Ecran OLED 128x128 Pixels |
| Screen size : | 800 x 480 dots (9 inch) | Sub Display: 589 x 48 dots |
| Type d'interface : | Tactile |
| Configuration | |
| Cover : | Toggle |
| Les sonorités | |
| Polyphony : | 256 notes |
| Effects | |
| Reverb : | 6 |
| Fonctionnalités | |
| Bluetooth : | Audio / MIDI |
| Virtual technician : | Mode Pianiste: Touch Curve (incl. Utilisateur), Voicing (incl. Utilisateur), Damper Noise, Fall-back Noise, Hammer Delay, Minimum Touch, Key Volume (incl. Utilisateur), Half-Pedal Adjust, Soft Pedal Depth Mode sons: Touch Curve (incl. utilisateur), Voicing (incl. Utilisateur), Damper Resonance, Damper Noise, String Resonance, Undamped String Resonance, Cabinet Resonance, Key-off Effect, Fall-back Noise, Hammer Delay, Topboard Simulation, Decay Time, Minimum Touch, Stretch Tuning (incl. Utilisate |
| Metronome : | Yes |
| Tranposition : | -12 / 0 / +12 |
| Connectors | |
| Aux In : | Mini stereo |
| To Out : | L/L+R ou R |
| Headphone output : | Yes |
| USB to device : | Yes |
| USB to host : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 142.5 cm |
| Width : | 48.5 cm |
| Height : | 93 cm |
| Weights : | 66 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers























