Kawai CA-401 Matt White
Item No. : 200489
| Color : | White |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 3 : Control, Sustain, Rotary (non i... |
The specialist's opinion
The kawai CA-401 features the authentic Grand Feel Compact wooden keyboard action, all-new SK-EX Competition grand piano sounds and modern Bluetooth® connectivity, the piano-focused CA401 offers many strengths of the high-end Concert Artist models in a more modest and affordable format.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | CA |
| Finishing | |
| Color : | White |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Type of keys : | Grand Feel Compact action |
| Sensitive control : | Hard2 / Hard1 / Medium / Soft1 / Soft2 / Fixed |
| Linear graduation : | Yes |
| Counterweight : | Yes |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 3 : Control, Sustain, Rotary (non incluses) |
| Half Pedal : | Yes |
| Display screen | |
| System languages : | English, Japanese |
| Configuration | |
| Cover : | Sliding |
| Music stand : | Yes |
| Les sonorités | |
| Polyphony : | 256 notes |
| Fonctionnalités | |
| Virtual technician : | Mode Pianiste: Touch Curve (incl. Utilisateur), Voicing (incl. Utilisateur), Damper Noise, Fall-back Noise, Hammer Delay, Minimum Touch, Key Volume (incl. Utilisateur), Half-Pedal Adjust, Soft Pedal Depth Mode sons: Touch Curve (incl. utilisateur), Voicing (incl. Utilisateur), Damper Resonance, Damper Noise, String Resonance, Undamped String Resonance, Cabinet Resonance, Key-off Effect, Fall-back Noise, Hammer Delay, Topboard Simulation, Decay Time, Minimum Touch, Stretch Tuning (incl. Utilisate |
| Connectors | |
| Headphone output : | Yes |
| Noon : | IN/OUT |
| Line Out : | [L/MONO]/[R] (6.3 mm, standard phone jacks, unbalanced) |
| USB to device : | Yes |
| USB to host : | Yes |
| Power supply | |
| Auto Power Off : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 146.5 cm |
| Width : | 48.5 cm |
| Height : | 101 cm |
| Weights : | 57.5 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers




















