Kawai CA-501 Palissndre Matt
Item No. : 200493
| Color : | Dark Rosewood |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
Product variations
The specialist's opinion
The Kawai CA-501 is a digital piano combining the latest Grand Feel Compact wooden keyboard action and the all new SK-EX Competition grand piano sounds, with a powerful 360 ° speaker output, features Convenient USB audio, Bluetooth® MIDI and audio connectivity and a wide selection of other sounds, the CA501 offers the best touches, tones and features in its class at an exceptional price.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | CA |
| Finishing | |
| Color : | Dark Rosewood |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Type of keys : | Grand Feel III Action |
| Exhaust : | Yes |
| Linear graduation : | Yes |
| Counterweight : | Yes |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
| Half Pedal : | Yes |
| Display screen | |
| Screen type : | Ecran OLED 128x128 Pixels |
| Screen size : | 9.0 inch (800 x 480 dots) |
| Type d'interface : | Tactile |
| System languages : | English, Japanese |
| Configuration | |
| Cover : | Toggle |
| Music stand : | Yes |
| Effects | |
| Reverb : | Yes |
| Fonctionnalités | |
| Metronome : | Yes |
| Tranposition : | -12 / 0 / +12 |
| Connectors | |
| Aux In : | Mini stereo |
| To Out : | L/L+R ou R |
| Headphone output : | Yes |
| USB to device : | Yes |
| USB to host : | Yes |
| Power supply | |
| Auto Power Off : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 142.5 cm |
| Width : | 48.5 cm |
| Height : | 93 cm |
| Weights : | 66 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers






















