Kawai CA-701 white
Item No. : 198964
| Color : | White |
| Number of keys : | 88 |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
Product variations
The specialist's opinion
The Kawai CA-701 is a digital piano combining the action of the Kawai Grand Feel III wooden keyboard, the all-new SK-EX Competition Grand tones with multi-channel sampling and resonance modeling, processing and amplification technologies High-end audio and a powerful 6-speaker output system, the CA701 offers a grand piano playing authenticity at a competitive price.
Specification
| Générale | |
|---|---|
| Series : | CA |
| Finishing | |
| Color : | White |
| Finishing : | Mat |
| Keyboard | |
| Number of keys : | 88 |
| Type of keys : | Grand Feel 3 |
| Linear graduation : | Yes |
| Counterweight : | Yes |
| Pédales | |
| Number of pedals : | 3 : Damper, Sostenuto, Soft |
| Half Pedal : | Yes |
| Pedal functions : | Grand Feel Pedal System: Douce, Sostenuto and Forte pedals (with half pedal holder) |
| GP Response Damper Pedal : | Yes |
| Display screen | |
| System languages : | English, Japanese |
| Configuration | |
| Cover : | Sliding |
| Music stand : | Yes |
| Music Clips : | Yes |
| Les sonorités | |
| Sampling : | SK-EX Rendering 88-note multi-channel sampling and 88-note sampling Harmonic Imaging ™ XL |
| Polyphony : | 256 (max.) -> 128 for Preset Voice + 128 for Expansion Voice |
| Number of tones : | 90, Shigeru Kawai EX Concert Grand with 10 render characters. Grand pianos: Shigeru Kawai EX, Kawai EX, SK-5 |
| Fonctionnalités | |
| Tranposition : | -12 / 0 / +12 |
| Connectors | |
| Headphone output : | Yes |
| Noon : | IN OUT THRU |
| USB to device : | Yes |
| USB to host : | Yes |
| Loudspeakers | |
| Amplifier : | (50 W + 50 W) x 2 |
| Power supply | |
| Auto Power Off : | Yes |
| Dimensions and weight | |
| Length : | 145 cm |
| Width : | 49.5 cm |
| Height : | 97 cm |
| Weights : | 89.5 kg |

Our specialists at your service
Pianos / Synthesizers






















